Součástí Hotelu Fridrich je Thermal Wellness Park.

Uvolněte své tělo i duši ve venkovním termální bazénu, sauně na dřevo, finské, tropické a parní sauně a ochlazujícím bazénu.

Pravidla sauny

  • Jedná se o bezplavkovou zónu, vstup je možný pouze v ručníku, prostěradle či županu.
  • Vstup do wellness je možný pouze v gumové obuvi.
  • Přísný zákaz používání fotoaparátů, mobilních telefonů, tabletů či notebooků.
  • Zákaz vnášení nápojů ve skle.

Ceník

  • Neomezený vstup do Wellness centra - 360 Kč / osoba
  • - sleva při platbě v hotovosti 339 Kč
  • Ubytovaní hosté mají 50% slevu na vstup.
  • Děti od 6 let do 11 let v doprovodu dospělé osoby - 180 Kč / dítě
  • Děti od 3 let v doprovodu dospělé osoby - ZDARMA
  • Osobám nad 15 let je umožněn vstup bez doprovodu dospělé osoby.
  • Předplacené vstupy do Wellness centra mají platnost 3 měsíce.
  • Zapůjčení osušky nebo prostěradla - 30 Kč
  • - sleva při platbě v hotovosti 28 Kč
  • Více informací na recepci: +420 596 423 229, +420 777 913 515

Letní otevírací doba sauny (1. června až 31. srpna)

  • Pondělí až Pátek od 15:00 do 22:00
  • Sobota až Neděle od 13:00 do 22:00
  • Ubytovaní hosté mají od 10:00 přístup k venkovnímu bazénu (opalování)
  • Děti do 10 let zdarma ( platí pouze pro ubytované hosty )

Zimní otevírací doba sauny (1. září až 31. května)

  • Pondělí až Pátek od 15:00 do 22:00
  • Sobota až Neděle od 13:00 do 22:00

Sauny jsou společné pro muže i ženy

Finská sauna, parní sauna, ruská baňa, tropická sauna, ochlazující bazén (ne plavecký), venkovní bazén, perličková lázeň a dvě odpočinkové místnosti s lehátky.

Finská sauna

Sauna je původní finské slovo označující malé stavení nebo místnost, která se po vytopení používá jako ohřívárna při saunování. Vnitřek sauny je velmi dobře izolovaný od okolí a je vykládaný dřevem, které působí dobře na psychiku člověka. V sauně jsou saunová kamna, která obvykle vyhřejí místnost na teplotu od 60 do 120 °C, ale lze nalézt sauny i o teplotě 130 až 140 °C. Ve finské sauně jsou na kamnech kameny, na které se čas od času nalévá voda, aby vzniklá pára na chvíli zvýšila vlhkost vzduchu. Vlhkost vzduchu v sauně je obvykle relativně malá, několik desítek procent.

Ohřátí těla nad normální tělesnou teplotu je příjemné a relaxující. V sauně se uvolňují unavené svaly a zklidňuje stresovaný mozek, protože tělo do krve vyplavuje úlevu přinášející látky jako jsou endorfiny. Neexistuje žádná doporučená doba, po kterou se máte vyhřívat. Platí zde zlaté pravidlo - dokud se vám to líbí. Přesto je nutno dbát na pocity pálení nosu, kůže a obličeje a zvýšeného pocitu horka. Obvykle k němu dochází kolem 15 minut podle teploty vzduchu v sauně. Každé předržení jak v horku tak v chladu je riziková záležitost. Pro lepší pocit ze saunování se saunující ve Finsku často šlehají březovými metlami s listím (finsky vihta nebo vasta). Přivádějí si jím více tepla na kůži a vdechují éterické látky z rozdrcených březových listů. U nás se k prokrvení kůže obvykle používají různé pomůcky (kartáče, žínky).

Saunování se obvykle nedoporučuje při chorobách srdce a krevního oběhu. Při kožních chorobách je nutno se poradit s lékařem. Rozhodně není vhodné s takovouto chorobou chodit do veřejné sauny. Do sauny by neměl chodit ani člověk s horečkou, neboť jeho termoregulační systém je narušen. Kromě toho by mohl nakazit spolusaunující. Ačkoliv sauna uvolňuje, je to pro tělo extrémní zátěž a tak se nedoporučuje, aby člověk chodil do sauny velmi unavený nebo nevyspalý. Člověk by neměl být ani hladový nebo naopak přejezený. Stejně tak by neměl mít žízeň. Protože se člověk během saunování hodně potí, je nutno tělu dodávat dostatečné množství tekutin, v čemž je vhodné pokračovat i po skončení saunování.

Před prvním vstupem do finské sauny se umyjte mýdlem a osprchujte. Před každým vstupem do sauny setřete vodu z povrchu těla, sauna není pára! Do sauny si vezměte jen ručník nebo osušku, na které si sednete nebo lehnete a případně i masážní houbu nebo kartáč, ne však z umělých vláken. V sauně dýchejte jen ústy. Suchý vzduch při dýchání nosem vysušuje sliznici a způsobuje bolest hlavy. Při pocení masírujte povrch těla. Po 8–15 minutách vyjděte ze sauny, opláchněte se pod sprchou a ochlaďte v bazénku, pokud možno i s hlavou. Na pár minut si lehněte do odpočinkové místnosti. Při pocitu chladu se vraťte do sauny. Proceduru teplo, chlad opakujte třikrát, aby měla sauna účinek. Při saunování je nutné hodně pít, nejlépe čistou vodu.

Tropická sauna

Tropická sauna je kombinace finské sauny a parní sauny . V tropické sauně je teplota nižší než ve finské sauně , ale ta je kompenzovaná vyšší vlhkostí , čímž dosáhneme stejného efektu prohřátí . Díky tropické vlhkosti má tropická sauna výborné účinky při léčbě revmatu , astmatu , svalových onemocnění a onemocnění dýchacích cest . Posiluje kondici a odstraňuje stres. Po saunování je důležité se hydratovat a využít ochlazovací bazén pro kompletní regeneraci těla.

Vlhkost se pohybuje okolo 50% a má teplotu okolo 80°C.

Ruská baňa

Obdobou finské sauny je ruská baňa. Svojí stavbou se nijak neliší od finské sauny. Co je odlišné je průběh procedury. Ruské baně jsou většinou třístupňové s výškou od 2,5 do 3 metrů. Teplo zde vytváří kamna na dřevo. Pára se vytváří poléváním horkých kamenů vodou. Regulace u těchto lázní je nejčastěji přivíráním a otvíráním škrtících klapek na přívodu vzduchu. V nejvyšších místech těchto saun se při vlhkosti vzduchu až 40 % dosahuje 80 °C, někdy i více. Ruská baňa vhodná je pro návštěvníky, kteří v saunování nejsou nováčky.
Hlavní procedurou je opakované, postupně se zintenzivňující, prohřátí organismu. Pro zvýšení prokrvení pokožky a uvolnění svalstva se užívají březové nebo dubové metly. Tyto větvičky se „sklízejí“ pouze jeden týden v roce, kdy je zaručena jejich mechanická kvalita a maximální obsah účinných přírodních látek. Po úplném prohřátí těla se saunující odeberou do bazénku se studenou vodou nebo pod studenou sprchu a své tělo ochladí. Takto proceduru několikrát opakují.

Ruská baňa má dlouhou tradici. Zprávy o ní se objevují v nestorových letopisech z roku 1206. Ve starém Rusku patřili pověstné koupele k tehdejšímu běžnému životu. Nejstarší potní lázně byly umístěny z větší části v zemi - zemnice. Později se z nich staly dřevostavby z modřínových kmenů. Carevna Kateřina II. rozdělila baně na mužské a ženské. Do koupelí mohli muži pouze jako obsluha, malíři a lékaři - aby je mohli studovat. Na počátku 19. století pruský král postavil ruskou parní lázeň v Postupimi a řekl: „Ruský národ je zdravý a silný a parní lázeň na to může míti svůj podíl“.

Parní sauna

Parní sauna je mlhová lázeň, která využívá ideální kombinace účinků tepla a vlhkosti. Oproti klasické sauně je teplota v páře nižší a pohybuje se od 40 do 50 stupňů. Dalším rozdílem je působení až 100% vlhkosti vzduchu. Díky nižší teplotě někteří lidé snášejí parní saunu lépe než klasickou. Účinek tepla a vlhkosti velice příznivě působí na dýchací cesty a celkově uvolňuje pohybový aparát. Často bývají parní sauny doplněny o různé bylinkové aromaterapie. Parní sauna uvolňuje dýchací cesty, podporuje kardiovaskulární systém, uvolňuje svaly a zmírňuje bolestivé stavy pohybového aparátu, podporuje funkci nervové soustavy, působí příznivě na klouby a pomáhá při revmatismu, pomáhá k psychické relaxaci a zvyšuje odolnost vůči stresu, zlepšuje metabolismus těla zvýšením látkové výměny, podílí se na podpoře detoxikační funkce organismu, podporuje spalování tuků, podporuje imunitní systém, otevírá póry, čistí a oživuje pokožku.

Infrasauna

Infrasauna pracuje pomocí vyzařování infračervených paprsků. Dlouhovlnné infračervené záření proniká rovnou do tělových tkání. Dostane se až do hloubky více než 4 cm. Je to zcela bezpečné a zdraví prospěšné zařízení. Vše proběhne zcela přirozeně - svaly se uvolňují a zklidňují, tělo není zatěžováno. Infrasauna má energii nastavenou tak, aby se co nejvíce vyrovnala energii vyzařované lidským tělem. Produkování potu v infrasaunách je až třikrát vyšší. Po celou dobu pobytu v sauně dýcháte vzduch o teplotě 20 až 55 stupňů, protože 80–90 procent vyzařovaného tepla vstřebá vaše tělo a jen zbytek se rozptýlí do prostoru sauny. To je zásadní rozdíl mezi klasickou saunou a infrasaunou.

Infrasauna prohřívá tělo, pomáhá uvolnit namožené svaly, ulevuje od bolesti zad, posiluje imunitní systém, uvolňuje dýchací cesty a odstraňuje odumřelé buňky a nečistoty z kůže. Pomáhá k načerpání nové energie, vylepší psychiku, zbavuje únavy a ovlivňuje i lepší hojení poranění, popálenin a ekzémů. Infrasauna také pomáhá snižovat váhu. Po 20-30 minutách v sauně srdce vydává stejnou energii jako po uběhnutí 9 km.
Infrasauna je vhodná pro lidi, kteří nemohou využívat finskou saunu, například pro osoby s vysokým krevním tlakem. Nedoporučuje se osobám s onemocněním jater, při akutních a zánětlivých onemocněních, při závažném onemocnění srdce či ledvin, osobám se zhoubným nádorem, chronickou žilní insuficiencí. Po ukončení infrasauny jděte do sprchy, kde se umyjte vlažnou nebo teplou vodou – u infrasauny nikdy studenou. Odpočinek by měl následovat každý delší pobyt v infrasauně, ideální je lehnout si na 10–15 minut a zakrýt se.

Během saunování je vhodné mít po ruce ručníky (osušky) na utírání potu i na podložení.

Solná inhalační komora z mořské soli

Inhalace soli zrychluje regeneraci organismu po vyčerpání ze sportu či stresu ,působí blahodárně na dýchací cesty, zmírňuje astma a podporuje detoxikaci . Zároveň se sůl ze vzduchu dostává do pokožky , kterou zjemňuje a změkčuje .