Přeskočit na obsah stránky

facebook
 

Ruská baňa

Obdobou finské sauny je ruská baňa. Svojí stavbou se nijak neliší od finské sauny. Co je odlišné je průběh procedury.

Ruské baně jsou většinou třístupňové s výškou od 2,5 m do 3,0 m.Teplo zde vytváří kamna na dřevo.Pára se vytváří poléváním horkých kamenů vodou. Regulace u těchto lázní je nejčastěji přivíráním a otvíráním škrtících klapek  na přívodu vzduchu. V nejvyšších místech těchto saun se při vlhkosti vzduchu až 40% dosahuje 80 stupňů, někdy i více.

Ruská baňa je pro návštěvníky,  kteří nejsou nováčky v sanování.

 

Hlavní procedurou je opakované, postupně se zintenzivňující, prohřátí organizmu.Pro zvýšení prokrvení pokožky a uvolnění svalstva se užívají březové nebo dubové metly. Tyto větvičky se „sklízejí“ pouze jeden týden v roce, kdy je zaručena jejich mechanická kvalita a maximální obsah účinných přírodních látek.

Po úplném prohřátí těla se koupající odeberou do bazénku se studenou vodou nebo pod studenou sprchu a své tělo ochladí. Takto  proceduru několikrát opakují.

Mezi prohřev lze přijímat i další procedury jako solnou nebo bylinnou saunu.

 

Historie BANI

Baňa má prastaré tradice. Zprávy o ní se objevují v nestorových letopisech z roku 1206.

Ve starém Rusku patřili pověstné koupele k běžnému životu.

Nejstarší potní lázně byly umístěny z větší části v zemi  - zemnice. Později se z nich staly dřevostavby z modřínových kmenů.

Carevna Kateřina  II. rozdělila baně na mužské a ženské části. Do koupeli mohli muži pouze jako obsluha, malíři a lékaři  - aby je mohli studovat.

Na počátku 19. stol. Pruský král postavil ruskou parní lázeň v Postupimi a řekl: „….ruský národ je zdravý a silný a parní lázeň na to může míti svůj podíl"


 
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod